Нараства тревожната тенденция за бременност сред малолетни момичета в България
Броят на родилките под 18-годишна възраст е намалял през последната година – от 2871 през 2022 г. на 2775 през 2023 г., все по-млади момичета стават майки. Според данни от неонатологичното отделение на болница „Шейново“, най-малката родилка тази година е едва на 10 години, а случаят с 11-годишното момиче, родило в Бургас, подчертава сериозността на проблема.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Д-р Донка Узунова, началник на неонатологичното отделение в „Шейново“, коментира пред NOVA NEWS, че от началото на годината в отделението са преминали пет момичета под 14-годишна възраст, а общо 30 са родилките под 15 години. Тя подчерта, че най-голямото предизвикателство при такива случаи е както физическото, така и емоционалното състояние на младите майки. „9-10 години е долната граница за пубертетното развитие на една жена. Това означава, че момичето е забременяло при първата си менструация. Репродуктивната система е в своя най-начален етап на развитие, а емоционалната зрелост също липсва,” коментира д-р Узунова.
Родителите на тези момичета често откриват бременността късно, тъй като децата не разбират физиологичните промени, настъпващи в телата им. За съжаление, според специалистката, случаите на млади бременни често са свързани с нежелани събития, включително сексуално насилие от близки или познати на момичето.
Здравните рискове са сериозни – ранна бременност може да доведе до анемия, хипертония, а в някои случаи и до фатален изход за младите майки. Според д-р Узунова обществото трябва да обърне внимание на този нарастващ проблем, като се въведат по-засилени мерки за сексуално образование и превенция на насилието, особено сред подрастващите.