НАТО запазва военно предимство пред Русия въпреки нарастващото превъоръжаване
Нов доклад, поръчан от „Грийнпийс“ и изготвен от военните анализатори Херберт Улф и Кристофър Щайнмец, подчертава, че НАТО продължава да има значително военно превъзходство над Русия, въпреки усилията на Москва за превъоръжаване под ръководството на президента Владимир Путин. Единствено в областта на ядрените оръжия двете сили постигат паритет, отбелязват авторите.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Изследването сравнява военния потенциал на НАТО и Русия на базата на шест ключови параметъра, сред които военните разходи са водещи. Според анализа, общият бюджет на страните от НАТО за въоръжение е десетократно по-голям от този на Русия – 1,19 трилиона долара срещу 127 милиарда долара. Дори след изключването на САЩ и отчитането на разликите в покупателната способност, Алиансът все пак изпреварва Русия с бюджет от 430 милиарда долара срещу 300 милиарда долара за Русия.
В сферата на бойните системи НАТО също води: държавите членки разполагат с 5406 бойни самолета, от които 2073 са разположени в Европа, докато Русия разполага едва с 1026. Единствено при стратегическите бомбардировачи Русия се доближава до числения капацитет на САЩ с 129 самолета срещу 140 на Вашингтон.
Според Улф и Щайнмец, Русия е с по-малък брой войници, резервоисти и значително изостава в много други оръжейни области, като малко вероятно е да навакса това изоставане през следващото десетилетие. В допълнение, НАТО доминира на световния оръжеен пазар, контролирайки над 70% от общите продажби на въоръжение в световен мащаб.
Докладът подчертава силата на НАТО и е сигнал за предимствата на Алианса в глобалния военен баланс, като същевременно хвърля светлина върху потенциалните предизвикателства за Русия в съвременната военна надпревара.
- Партиите в 51-вия парламент пред дилема: редовно правителство или нови избори
- Боряна Калейн обяви края на състезателната си кариера
- Законопроект за Бюджет 2025 и средносрочна бюджетна прогноза до 2028 г. публикувани от Министерството на финансите
- Прокуратурата поиска сваляне на имунитета на Кирил Петков заради разследване от 2022 г.
- Министерския съвет отпусна за щетите на селата Воден и Крайново 672 012 лв.