Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бургас > Незаконните мидени ферми в Ченгене скеле: Как следите на 15-годишно престъпление започнаха да се замитат (снимки)

Незаконните мидени ферми в Ченгене скеле: Как следите на 15-годишно престъпление започнаха да се замитат (снимки)

Само преди броени дни излезе наяве една от най-продължителните и недокосвани от закона схеми за нерегламентирано използване на морски ресурси в защитената зона „Цигански залив“ край Ченгене скеле, Бургас.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Шепа местни фигури, видимо свързани с отглеждането на култивирана мида, са заподозрени в нарушаване на закона и ощетяване на държавната хазна.

След алармата за незаконни мидени ферми, която “Днес България” би, се оказва, че някои от съоръженията са разчистени през нощта, преди очакваната проверка на компетентните органи.

Историята на незаконната дейност

За последните 15 години, незаконни мидени ферми процъфтяват в защитения залив, използвайки пластмасови туби и шамандури за маркиране на техните подводни структури. Според данни от местни източници, тези ферми работят без необходимите разрешителни и без да плащат съответните данъци и такси към държавата. Този черен бизнес нанася значителни вреди на околната среда, като същевременно ощетява бюджета и законните оператори в сектора на аквакултурите.

Докато много от фермерите в страната инвестират в законни съоръжения и плащат съответните данъци, незаконните играчи се възползват от административния хаос и липсата на ефективен контрол.

Разчистването на следите

След вдигнатата тревога и сигнала до институциите, на 6 септември 2024 г. започва тайното разчистване на съоръженията. Журналисти съобщават, че шамандурите, пригодени от пластмасови бутилки и туби, са изчезнали мистериозно. Тези действия явно са извършени под прикритието на нощта, тъй като денем не е забелязано движение. Източници на „Днес България“ потвърждават, че част от съоръженията са премахнати преди очакваната проверка от Басейнова дирекция, Морска администрация, ИАРА и Областна управа на 12 септември.

На тези места до вчера се люшкаха десетки шамандури -вечерта част от тях изчезнаха мистериозно

Действащи лица

Споменатите в предишни статии на „Днес България“ фигури, включително Димитър Янчев (наричан Брадата), Стоян Проданов и Димче Миладиноски, са видени на „извънредно съвещание“ в местното заведение „Морски сговор“ на 5 септември. На Брадата името се спряга с фермите и това на Янко Попчето, докато на другите двама, като негови верни душеприказчици и съветници по всички въпроси свързани с Ченгенето.

Видимо притеснени, те се събират малко преди разчистването на мидените ферми?! Макар да няма категорични доказателства, които свързват това събрание с последвалите действия, съвпадението на събитията повдига въпроси. Вечерта изчезват част от шмандурите.

Въпроси към властите

Как е възможно 15 години нерегламентирана дейност да остава незабелязана?

Отговорността за мониторинга на защитените водни територии пада върху няколко институции, включително Басейнова дирекция и ИАРА. Фактът, че незаконната дейност е продължила толкова дълго, без адекватна намеса, е тревожен сигнал за липсата на контрол и координация между държавните органи.

Какви са мерките, които ще предприемат институциите след разчистването?

Ако шамандурите и тубите са били премахнати през нощта, това не означава, че останалата част от съоръженията не е все още под водата. Държавните органи трябва да установят пълния мащаб на незаконната дейност и да се предприемат мерки за демонтиране на останалите структури, ако такива съществуват.

Защо прокуратурата не се е самосезирала?

Незаконната дейност не само нарушава закона за аквакултурите и защитените територии, но и ощетява държавния бюджет. Странно е, че до момента бургаската прокуратура не е предприела действия, въпреки мащаба на нарушението. Още повече, че има заподозрени за които мълвата носи, че са съпричастни. Могат да се проверят подробно и разпитат.

Как ще се гарантира, че подобни престъпления няма да продължат?

Този случай не е само изолиран пример за престъпни практики в България, но и негативен сигнал за подобни бъдещи нарушения. Въпросът е как държавата ще предотврати повторение на тези незаконни действия и ще създаде ефективен контролен механизъм.

Незаконните мидени ферми в Ченгене скеле разкриват порочен модел на безнаказаност и административен хаос. Въпреки сигналите и натиска от страна на медиите, засегнатите институции показват забавена реакция, което води до поредното разчистване на следите преди проверка. Въпросите към властите остават много, а последствията за държавния бюджет и околната среда – сериозни. Остава да видим дали този случай ще доведе до реални действия или ще бъде поредният забравен скандал.

От Днес България продължаваме със скандалните материали от Ченгене скеле, което оказа се, че е „гнездо на беззаконието и самоуправството“.

Очаквайте още поредица разкрития на законови нарушения в рибарското селище.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x