Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Незаконните практики на бързите кредити в България: какво трябва да знаят кредитополучателите

Незаконните практики на бързите кредити в България: какво трябва да знаят кредитополучателите

Незаконните практики в сектора на бързите кредити в България все по-често попадат в общественото полезрение, като водят до сериозни финансови последици за кредитополучателите. Проблемът ескалира поради високите лихви, скрити такси и агресивни методи за събиране на задълженията, което оставя много хора с трудно изплатими дългове и дори заплаха от съдебни дела.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Незаконни методи и техните последици
Част от фирмите за бързи кредити прибягват до незаконни методи, като манипулативно информиране на клиентите, налагане на неясни договорни условия, укриване на реалните лихви и добавяне на допълнителни такси, без да уведомят клиентите. Някои компании използват и непозволени тактики за събиране на дългове, включително тормоз чрез телефонни обаждания и заплахи.

Какви са правата на кредитополучателите?
Кредитополучателите имат право на ясна информация относно условията на договора, включително реалния размер на лихвата, всички допълнителни такси и наказателни лихви. Те могат да се обърнат към Комисията за защита на потребителите (КЗП) и други регулаторни органи, ако се сблъскат с некоректни практики.

Съвети за защита

В България все повече граждани се обръщат към съда, за да оспорят неправомерни условия по бързите кредити и да си възвърнат вече платени суми.Много хора, попаднали в трудна финансова ситуация, подписват тези договори, но впоследствие установяват, че условията са прекалено тежки и дори несправедливи.

Все по-често съдебни дела се завеждат срещу компании, предлагащи бързи кредити, като клиентите изискват връщане на вече платените средства и компенсация за финансовите затруднения, в които са изпаднали. През последната година различни съдилища излязоха с решения в полза на потребителите, обявявайки договорите за нищожни поради наличието на неравноправни клаузи или неясни условия, които нарушават правата на кредитополучателите.

Юристи съветват хората, които изпитват трудности с бързи кредити или смятат, че са били неправомерно таксувани, да потърсят правна помощ.

    Споделете тази новина
    0 0 votes
    рейтинг
    абонирай се
    Notify of
    guest
    0 Comments
    най-стари
    най-нови най-гласувани
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x