Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
12.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > „Ние спечелихме Евровизия“, каза Вигенин…..и Христос заплака …

В България има един особен природен феномен. Когато някой ученик спечели олимпиада, певец вземе награда или спортист стане шампион, от дупките на институциите започват да изпълзяват костюмари с физиономии на хора, които лично сякаш лично са държали микрофона, писали песента и носили тонколоните до сцената. Държавата, която иначе се държи към културата като квартален хазяин към просрочен наемател, внезапно се превръща в „горд родител“. Само дето този родител се появява единствено за снимките и банкета.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

И ето го Кристиан Вигенин. Човекът говори за победата на България на Евровизия така, сякаш лично е държал кабела на озвучаването в Стокхолм, а между две заседания в Европарламента е обучавал Дара на сценично присъствие и вокална техника. Роберта Мецола го поздравила. Той благодарил за 12-те точки. Дипломатическа размяна на музикални салфетки, достойна за прием на круизен кораб с евтино просеко и скариди от метро-хладилник.

Това „ние“ в устата на българския политик е като общински чадър на морето. Появява се само когато има сянка, снимки и далавера. „Ние спечелихме.“ „Ние показахме.“ „Ние можем.“

Кои сте вие, бе, хора?

Когато музикантите обикалят като скитащи менестрели между участия, кредити и евтини телевизионни формати, държавата я няма. Когато младите таланти събират пари с дарителски кампании, за да отидат на конкурс, държавата я няма. Когато читалищата приличат на декор от постапокалиптичен сериал, а училищните салони звучат като празни бидони, пак я няма.

Но в момента, в който някой успее въпреки държавата, чиновническата глутница се нахвърля върху успеха като гларуси върху изхвърлена цаца.

Българският политик има уникален талант: да се появява след финала и да се държи като треньор на победителя. Това е все едно кварталният алкохолик да дойде след маратона и да обяснява как „нашата стратегия за бягане даде резултат“.

Вигенин говори за „скромност, талант и усилия“. Прав е. Само че забравя най-важното: всичко това е постигнато без особена помощ от държавата. В България културата оцелява като теменужка между бурени. Никой не я полива, никой не я пази, но после всички се снимат пред нея, когато цъфне.

И най-комичното е това мазно политическо „ние“.
Същото „ние“, което изчезва, когато стане дума за: мизерните бюджети за култура; подигравателните субсидии за млади артисти; научните институти, които приличат на бомбардирани; музикантите, които работят по три места, за да си платят наема; талантливите деца, които напускат България по-бързо от министър след корупционен скандал.

Тогава „ние“ магически се превръща в: „Пазарът така реши.“ „Няма средства.“
„Трудна бюджетна рамка.“ „Европейски предизвикателства.“ Разбира се. Вечната песен на административния акордеон.

В Италия, Франция или Германия държавата инвестира в култура, музикални академии, млади артисти, сцени, фондове, развитие. Там политиците поздравяват творците, но не се държат като втори вокал в групата. Само на Балканите можеш да видиш как човек, който не е дал и лев за култура, говори за артистичен успех така, сякаш е бил продуцент, композитор и духовен наставник едновременно.

Българската държава прилича на онзи роднина, който никога не идва да помогне при ремонта, но първи сяда на масата да обяснява как „заедно направихме апартамента“.

И после идва онова патетично: „Тази победа е стимул за всеки българин.“

Не, господин Вигенин. Тази победа е стимул въпреки вас. Въпреки системата.
Въпреки държавното безхаберие. Въпреки институционалната летаргия, в която културата се третира като декоративна саксия пред министерство.

Българските политици имат невероятен инстинкт към чуждия успех. Надушват го като улични котараци кебапче в три сутринта. Докато артистът се труди с години, те чакат на финала с готова усмивка, патриотичен статус и ръце, протегнати към овациите.

И после говорят за „нашата победа“.

Вашата победа, господа, е единствено в дисциплината „100 метра бягане от отговорност“. Там действително сме световна сила.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.