Николина и Стефан – Младият дух на Шипченските камбани, за първи път жена бие камбаните в легендарния храм /Галерия/
Николина и Стефан – две млади души, чиито сърца откриха спокойствие и изпълнение в един малък град, далеч от шума на големите мегаполиси. Техният живот се свърза с един от символите на българската култура – камбаните на манастира „Рождество Христово“ в Шипка.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Николина, медицинска сестра по професия, и нейният съпруг Стефан, треньор по колоездене, намериха в това място не само дом, но и призвание. Пристигайки от Варна, те отдадоха сърцата си на мелодията на камбаните. И така, станаха първата жена и мъж, които бият камбаните на този исторически храм.
Вдъхновени от легендарния звънар дядо Дечко, Николина и Стефан се устремиха в изучаването на магията на камбаните. Техният труд и посвещение ги превърнаха в оживена част от историята на манастира.
Най-старата сред реставрираните наскоро икони е таза на Архангел Михаил – Защитник. Няма точна датировка, но според историците е дарена на манастира малко преди България да падне под Османско робство.
„Тя е двулицева икона. От едната страна е изобразен Архангел Михаил, а от другата страна е имало изображение на Христос Вседържител. За съжаление второто изображение е много малко запазено. Вижда се все пак, че е била двулицева икона, което не е често. Може би е била на иконостаса, за да бъде виждана и от двете страни. Имаме една икона на Света Богородица Елеуса, която също реставрирахме миналата година и е от 17 век”, добави Пепелишев.
Там се намира най-старият олтарен балдахин от 17 век, открит по нашите земи. Съхранен до днес е и оригиналният кръст, който е бил върху първата църква в манастира, опожарена от турците. Изработен е от мед с позлата, а на раменете му има грузински надпис “Победа“. За игумена на манастира това е неоценимо богатство.
Стефан разказва за изискванията на занаята – контролиране на мощта на удара, уловките на ритъма и вниманието към баланса между звуците на различните камбани. Той управлява 300-килограмовото махало на най-голямата 12-тонна камбана с изключителна грижа и умение.
Николина, от своя страна, ударя със завладяваща грация 12 камбани едновременно, създавайки уникална мелодия, предавана от поколение на поколение в храма.
Техният живот е пример за съвършено синхронно съществуване, както между камбаните на манастира, така и между тях двамата. Техният избор да напуснат големия град и да се настани в Шипка се оказа залог за мир и хармония.
И така, през последната година и половина, техните усилия не само продължават традицията на храма, но и го обогатяват с нов живот и енергия. Стефан и Николина станаха светли примери за преданост и любов към културното наследство на България.