Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
16.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Нощта, в която още едно дете „падна от балкона“ на „свободата“

Нощта, в която още едно дете „падна от балкона“ на „свободата“

Благоевград осъмна с поредната новина, която обществото ще сдъвче за ден-два между клипове в TikTok, евтини морални статуси и чалга за „живота на макс“. Непълнолетно момиче е намерено мъртво пред блок в квартал „Струмско“. Малко след полунощ. До нея, от другата страна на сградата, лежи и момче между живота и смъртта. По първоначални данни – наркотици, алкохол, нощен „купон“. Същият онзи модерен ритуал на самоунищожение, който днешното общество нарича „живот“.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

И после всички започват да се правят на изненадани.
Същото театро.
Същите физиономии пред камерите.
Същото лицемерие, опаковано в черни дрехи и фалшива скръб.

Къде бяха родителите?

Това е въпросът, който обществото се страхува да зададе, защото днес родителската безотговорност е станала нещо като модерна философия. Детето било „свободна личност“. Не трябвало да бъде ограничавано. Не трябвало да му се „навлиза в пространството“. И така, докато пространството не свърши върху студения асфалт пред блока.

Непълнолетни деца се наливат с алкохол до сутринта, друсат се с каквото намерят, а майката вероятно публикува мотивиращи цитати във Facebook, докато бащата обяснява в кварталната кръчма как „днешните деца са трудни“. Не. Днешните родители масово абдикираха. Отглеждат деца с телефони, енергийни напитки и банков превод за джобни. После се чудят откъде дошъл адът.

Истината е грозна.
Тя не мирише на парфюм и модерно родителство.
Мирише на водка, повръщано, трева, амфетамини и линейка в три сутринта.

Ако се установи, че непълнолетни деца са употребявали наркотици и алкохол под носа на възрастните, тогава въпросът за наказателна отговорност не е „крайна мярка“, а елементарна справедливост. Защото едно дете не се самоубива за една нощ. То бива изоставяно бавно. Ден след ден. С липса на контрол, липса на граници и онази модерна родителска леност, маскирана като „приятелство с детето“.

Родител не означава човек, който плаща интернет и купува маратонки за 600 лева. Родител означава надзор, възпитание, страх, авторитет и понякога забрани. Да, забрани. Онази забравена дума, която днешното общество третира като престъпление, докато после брои трупове.

Най-страшното е, че тази история няма да е последната. След седмица ще има друга. Друг квартал. Друг блок. Други деца, превърнати в биологичен отпадък от дрога, алкохол и социална деградация. И пак ще слушаме как „никой не е предполагал“.

Предполагали са. Всички са предполагали.
Просто никой не е искал да бъде „лошият родител“.

А сега едно момиче го няма.
И както обикновено, обществото ще измие ръцете си с няколко минути мълчание и евтина скръб, докато следващата нощна трагедия вече загрява двигателя си някъде из поредния панелен рай на разпада.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.