Отново жена се възкачи на върха на литературните награди „Букър“
Престижното отличие на може би едни от най-влиятелните награди, които се присъждат, а именно тези на „Букър“, отново изстреляха в орбита жена (което не се беше случвало от 2019 година насам). Името на почетната носителка на призът е на британската писателка Саманта Харви. Тя напълно спечели уважението на критиката, експертното жури и на публиката с книгата си, озаглавена „Орбиталeн“ (Orbital), разказваща за живота на шепа астронавти в открития Космос.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
- Масово шофьорите са в нарушение на забраната за стари автомобили в София
- Красимир Горсов отново е в неизвестност с парите за лечението на дъщеря си
- Одобрени са проекти за водопроводи в Община Царево и няколко близки села
- Първа политическа партия в Румъния е Социалдемократическата според Екзитпол
- За пръв път – БАН избра жена за свой председател
Лауреатката Харви бе удостоена с наградата си на бляскава церемония, която се проведе в Лондон. Освен златната статуетката, организаторите връчиха и чек с внушителната стойност от 50 000 британски лири (равняващите се по своята стойност на около 63 700 щатски долара).
Това съвсем не е първо постижение за писателката – през 2009 година Саманта Харви бе номинирана в списъка на „Букър“ още с дебютния си роман „The Wilderness“.
„Орбитален“ печели наградата в година на геополитическа криза, която вероятно ще бъде най-топлата година в историята“, са хвалебствените думи на Габи Ууд, част от фондацията, която дава отличието. „Книга за една планета, „оформена от невероятната сила на човешкото желание“, за едно „неограничено място“ без стена или преграда, видима от Космоса, с всички политики, „които са посегателство срещу нейната нежност“, тя е обнадеждаваща, навременна и вечна“.
Със своите скромни, едва 136 страници „Орбитален“ е втората най-кратка книга, отличена с „Букър“, веднага след „Недалеч от брега“ на Пенелопи Фицджералд, която печели наградата през 1979 г.
„Напълно съм замаяна“, каза британската писателка на сцената, когато получи наградата си на церемония в Лондон. Саманта Харви, която е на 49 години, я посвети на „всички, които говорят за, а не срещу Земята, за, а не срещу достойнството на другите хора, на другия живот и на всички хора, които говорят, призовават и работят за мир“.
Повдигаме завесата леко и виждаме, че действието на романа на се развива в рамките на едни скоростни 24 часа, в които астронавтите предприемат цели 16 бесни обиколки около Земята. Книгата е толкова живописно наситената с лирика, изказът е лек и прекрасен, докато ни разказва за един единствен ден от живота на галактическите пътешественици – двама мъже и четири жени, попаднали на борда на космическа станция. Романът тутакси ни кара да се замислим едновременно за толкова разнопосочни теми – като скръбта, желанието и климатичната криза.