Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бизнес > От КЕВР проговориха за енергийната криза и повишението на цените на тока: Какво се случва?

От КЕВР проговориха за енергийната криза и повишението на цените на тока: Какво се случва?

На фона на нарастващата енергийна криза в Европа и последиците от войната в Украйна, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов потвърди пред парламента, че непредвидени обстоятелства са довели до увеличението на цената на електроенергията за бита. Решението за поскъпването с 8.42% влезе в сила от 1 януари след закрито заседание на КЕВР.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Причините зад поскъпването

Според Иванов, регулаторът е бил принуден да отчете възникналите промени в енергийната ситуация през есента на 2023 г., които доведоха до повишение на пазарните цени на електроенергията.

„Цената за бита е свързана с прогнозната цена в регулаторния период. До 30 юни ние определяме прогнозната цена, но настъпиха непредвидени неща – рязка криза в Украйна през есента, и цената расте нагоре,“ заяви председателят на КЕВР.

Иванов допълни, че България, заедно с Гърция, Румъния, Унгария и Словакия, е сред страните, които са осигурили доставки на електроенергия за Украйна на пазарни цени.

Въздействие на износа върху цените

Износът на електроенергия от България към Украйна, осъществен чрез Румъния, е допринесъл за поскъпването, посочи Иванов. Според експерти, това е засилило дефицита на електроенергия в региона, което е довело до значителен ръст на цените.

Интересно е, че информацията за този износ дълго време бе опровергавана от български фактчекъри, които маркираха подобни публикации като „фалшиви новини“. Въпреки това, признанието на председателя на КЕВР поставя под съмнение коректността на тези проверки.

Роля на ТЕЦ „Марица Изток 2“ и АЕЦ „Козлодуй“

Иванов отбеляза, че разходите на държавните енергийни дружества също са фактор за поскъпването. Енергийният министър Владимир Малинов, обаче, отрече това твърдение.

„Нито едно от тези дружества не е искало повишение на цената,“ заяви Малинов.

Приходи и инвестиции на електроразпределителните дружества

Депутатите в парламента поискаха информация за печалбите и инвестициите на електроразпределителните дружества, след като редица населени места останаха без ток по време на празниците.

Ето данни за трите основни ЕРП в България:

ЕРП Запад: Печалба от 109 млн. лв., инвестиции от 96 млн. лв., разходи за персонал – 104 млн. лв.

ЕРП Север: Печалба от 92 млн. лв., разходи за външни услуги – 161 млн. лв., разходи за персонал – 69 млн. лв.

ЕРП Юг: Печалба от 113 млн. лв., разходи за външни услуги – 73 млн. лв., амортизационни разходи – 85 млн. лв.

Енергийният министър подчерта значителния ръст на печалбите на електроразпределителните дружества спрямо 2022 г., като за едно от тях този ръст достига 153%.

Какво следва?

Повишението на цените на електроенергията е поредният удар върху домакинствата в България. Въпросите относно прозрачността на регулациите и разпределението на печалбите остават, като натискът върху институциите за повече отчетност ще продължи.

Очаква се в следващите месеци КЕВР и енергийното министерство да предоставят допълнителни разяснения за мерките, които ще бъдат предприети за стабилизиране на енергийната система и минимизиране на негативното въздействие върху гражданите.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x