Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
10.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Водещи новини > Пернишки келеши превърнаха автобус номер 20 в „стрелкови полигон“, чудо е че няма тежко пострадали

Пернишки келеши превърнаха автобус номер 20 в „стрелкови полигон“, чудо е че няма тежко пострадали

Перник пак напомни, че у нас градският транспорт не е просто транспорт. Той е екстремно преживяване. Нещо между „Escape Room”, руска рулетка и социален експеримент „Колко още може да издържи обществото преди да си купи бронетранспортьори за линия №20”.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Петък вечер. Автобус си върви кротко през квартал „Изток”. Вътре няколко души, шофьор, кондуктор и стандартната българска надежда, че поне тази вечер няма да стане някоя простотия. И точно тогава – гръм. Три прозореца стават „на сол”, хората изпадат в шок, а държавата, както винаги, изпада в размисъл.

Според свидетелите се чул изстрел. Според институциите „още не е ясно дали е стреляно или е хвърлен предмет”. Разбира се. Защото в България, ако падне метеорит в хола ти, първо ще назначат експертиза, дали не е по-едър паважен камък.

И ето че полицията вече издирва непълнолетни. Каква изненада. Направо никой не го очакваше. Последните години една част от малолетните и непълнолетните се движат с такова самочувствие, сякаш Наказателният кодекс им е издаден като абонаментна карта за градски транспорт. Знаят прекрасно, че законът ги гали с перце, обществото ги оправдава с „трудно детство”, а родителите често научават къде са децата им от вечерните новини.

Едно време имаше ТВУ-та. Имаше дисциплина. Имаше страх от последствия. Сега имаме „интеграция”, „емоционална подкрепа” и психологически анализ на травмата на човека, който е хвърлил тухла по автобуса. Скоро сигурно и шофьорът ще му се извинява, че стъклото е попречило на свободния полет на павето.

Народът отдавна го е казал:
„Бой се не от куче, което лае, а от келеш, който знае, че нищо няма да му направят.”

И точно това е големият проблем. Безнаказаността. Когато едно 14-15-годишно хлапе е убедено, че максимумът е „разговор с педагогическа стая”, то започва да гледа на престъплението като на TikTok предизвикателство. Днес чупи автобус. Утре стреля по трамвай. После всички се чудят „ама как стигнахме дотук”.

Стигнахме дотук с години мънкане, либерално шикалкавене и страх да се нарекат нещата с истинските им имена. Истината е проста: ако едно общество не плаши престъпника, престъпникът започва да плаши обществото.

В Америка, която толкова обичаме да критикуваме, на подобни „герои” често им се обяснява много бързо, че свободата не включва стрелба по автобуси. Там законът не пита извършителя дали е имал тежък ден. Пита колко години ще гледа света през решетки. И чудо на чудесата – много хора се замислят преди да направят глупост.

У нас обаче сме избрали друг подход. Милваме келеша по главата, докато не стане рецидивист. После палим свещички, даваме интервюта и питаме: „Къде сбъркахме като общество?”

Ето къде: Когато страхът от наказание изчезне, идва страхът да се качиш в автобус.

В България вече не питаш дали автобусът ще дойде навреме. Питаш дали ще пристигне цял.

Както казва една стара мъдрост: „Който жали вълка, накрая брои овцете.”

Само че ние вече не броим овце. Броим счупени прозорци, пребити хора и поредните „непълнолетни, известни на полицията”.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.