Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Перперикон: Скален град, свещен култ и археологически тайни

Перперикон: Скален град, свещен култ и археологически тайни

Перперикон, разположен в Родопите, е една от най-забележителните археологически находки в България. Градът, който днес е обект на интензивни археологически проучвания, носи многовековна история, свързана със сложни религиозни вярвания и политическа значимост. Според проф. Николай Овчаров, историческите пластове на Перперикон разказват за древен култ, разрушителни събития и за трансформацията на религиозните практики през вековете.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Праисторически корени

Историята на Перперикон започва много преди построяването на свещения скален град. Около 8000 години преди новата ера, в района на Кърджали и Крумовград, съществува култура, която оставила следи от ранни цивилизации. Тези древни култури предоставят основа на по-късните култове и селища, включително и на Перперикон.

Свещен скален град

Перперикон достига своя разцвет през 13-12 век преди новата ера, когато е разширен до впечатляващи 23 квадратни километра. В този период, главният фокус на града е култът към Слънцето, който се отбелязва от различни археологически находки и разкопки. Проф. Овчаров подчертава, че всичко това е било скрито под земята и е разкрито само в по-късни разкопки.

Римският период

По време на римския период, Перперикон достига своя апогей. Римските владетели оставят следи от своята култура, включително укрепления, базилики и тържествени зали. Важна находка е крепостната стена от римския период, открита при разкопките на сайта. Голямата зала за пирове и приеми е важна част от римската архитектура в града. Проф. Овчаров подчертава, че тази зала е била използвана за обществени събития и церемонии, отразявайки римския начин на живот.

Преходът към християнството

През 4-5 век, когато християнството започва да се утвърдява в Рим и Константинопол, Перперикон се намира в преходен период. Въпреки че християнството става доминираща религия, езическите вярвания, като митраизмът, все още са разпространени. Храмът Митреум, посветен на бога Митра, представлява важен пример за тези религиозни практики. След приемането на християнството, множество езически храмове са били разрушени и осквернени, а дворецът на Перперикон е бил затрупан с пръст.

Дионис и тракийският конник

Перперикон е известен със своите религиозни структури, посветени на тракийския бог Дионис и Тракийския конник. Разкопките разкриват сцени от ритуали, свързани с тези божества. Храмовете, открити на сайта, включват олтари, на които са се извършвали жертвоприношения на животни, като кози и овце. Изображенията на божеството Херос, открити в Перперикон, осветяват важни аспекти на древната религиозна практика.

Археологическо значение

Археологическите разкопки в Перперикон продължават да разкриват нови аспекти от древната история на града. Най-старата църква в Родопите, датирана от началото на 5 век, и огромната 40-метрова базилика са примери за архитектурното и религиозното значение на града. Структурите от този период демонстрират развитието на християнството и неговото влияние върху местната култура.

Перперикон е не само археологически обект с дълга история, но и символ на сложните религиозни и политически трансформации в древността. Разкопките и проучванията, водени от проф. Николай Овчаров, продължават да разкриват нови детайли, които ще пренапишат историята на този свещен скален град. Под камъните на Перперикон са скрити истини, които ни помагат да разберем по-добре древните култури и тяхното наследство.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x