Пешеходните инциденти по пътищата пак зачестиха – тревожна тенденция в големите градове

През последните дни зачестилите инциденти с пешеходци отново поставиха въпроса за безопасността на пешеходните пътеки в страната. Статистиката сочи, че по-голямата част от тези произшествия се случват в големите градове като София, Пловдив и Варна, където трафикът е интензивен, а рисковите фактори са значителни.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Опасни точки в София
Сред най-рисковите зони в столицата е пешеходната пътека на бул. „Цар Борис III“. Това е натоварен маршрут, по който преминава трафикът към Перник, както и стотици пешеходци ежедневно. През последната година там са регистрирани три инцидента с четирима пострадали, а на няколко метра от опасния участък се намира училище. Основният проблем е липсата на ясен пътен знак, силно изтърканата маркировка и неравната пътна настилка.
- Времето днес: Дъждовно и ветровито, с гръмотевици в следобедните часове
- Разходите за отбрана в ЕС през 2023 година възлизат на 227 милиарда евро
- 112 с нова опция: Видеовръзка, глас и данни в реално време!
- Министър Вълчев посети Бургаския държавен университет! (снимки)
- Генерал Сирски: Русия усилва атаките в Сумска област, Украйна реагира с нови мерки
Подобна ситуация се наблюдава и на пешеходната пътека пред пазара в ж.к. „Красно село“. Три инцидента с трима ранени са регистрирани там през изминалите 12 месеца. Допълнителен риск представляват контейнерите за отпадъци, които ограничават видимостта както на шофьорите, така и на пешеходците.
Други черни точки в страната
София не е единственият град с тревожни статистики. В Пловдив, например, 19-годишен шофьор наскоро блъсна и изпрати в болница възрастна жена. Най-опасната пешеходна пътека в града е била затворена, а единствените възможности за пресичане са подлезът на Централната гара или друга пешеходна пътека на 150 метра разстояние – неудобство за много хора.
Във Варна през 2024 г. са регистрирани повече от 180 инцидента с пешеходци. Основните причини, според местните жители, са агресивното поведение на някои шофьори и недостатъчната толерантност на пътя. Често се случва една кола да спре, за да даде предимство на пешеходец, но следващата – не, което създава опасни ситуации.
Какви мерки се предприемат?
От „Пътна полиция“ съобщават, че през изминалата година са санкционирани над 40 000 пешеходци за неправилно пресичане, като повече от 400 хиляди души са били проверени. Въпреки че глобите за неправилно пресичане варират между 20 и 50 лева, изглежда, че това не е достатъчно, за да дисциплинира пешеходците.
В същото време органите на реда са изпратили над 13 000 сигнала към институциите, отговарящи за поддръжката на пътната инфраструктура, включително за подобряване на маркировката на пешеходните пътеки. Полицейските проверки за спазване на правилата на движение продължават, като основната цел е да се намали броят на произшествията.
Въпреки че статистиката показва лек спад в броя на загиналите и ранените в началото на 2025 г. спрямо същия период на 2024 г., проблемът с безопасността на пешеходците остава. Инцидентите често са резултат от невнимание както от страна на шофьорите, така и на пешеходците. Необходима е по-добра инфраструктура, повишена култура на движение и по-строг контрол, за да се осигури безопасността на всички участници в движението.