Концесионерът на плаж Ахтопол-Галин Вълчев: Нека здравното министерство не внася допълнения към предложенията на бранша, които да са в ущърб на плажуващите /Снимки/
Подготвяната нова наредба на Министерството на здравеопазването за водно-спасителната дейност и медицинското обслужване обезпокои концесионерите на плажни ивици.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
В наредбата са заложени изключително много нови изисквания, които ще оскъпят крайния продукт, защото ще струват сериозни инвестиции на концесионерите.
Става дума за допълнително медицинско обезпечение, както в кадрови аспект, така и в материално-технически.
Освен това според самата наредба концесионерите ще трябва да спазват допълнителни инструкции за начина, по който да бъде направено самото обезпечаване на плажните ивици.
Това означава, че ще се оскъпи като цяло услугата за ползване на взетия под наем плаж. Ударът ще е и върху летния туризъм, като цяло.
Според самите концесионери новата наредба не отговаря на реалностите и изискванията не са съобразени с реалностите у нас. За това е категоричен и концесионерът на плаж Ахтопол Галин Вълчев , който направи коментар за Днес България по този повод.
„По повод тези промени , които здравното министерство внесе, става дума за водоспасителната дейност и медицинските пунктове по плажовете, от ведомството са направили допълнителни добавки към текстовете, като този за допълнителните реанимационни екипи, които да бъдат задължително с превозно средство. Това допълнително ще утежни, да не говорим, че ще оскъпи услугата“, разказва Галин Вълчев пред наш журналист.
Плажният концесионер добави, че и сега по плажовете, като мерки за безопасност свързани с грижата и здравето на хората, нашите концесионери работят на най-високо ниво с екипи и хора, които да осигуряват здравното обезпечаване.
„Толкова голямо струпване по ивица на екип, по изисквания от здравното министерство -България води класацията не само в Европа, но и по целият свят. Можете да проверите, ако някой не вярва. Бройката на спасители струпани на един наш плаж, е много по-голяма от тази да речем на един испански плаж.Ако в Испания на километър плажна ивица има 6 спасителя, то в България за същият по големина плаж отговарят 15 души. Да не говори, че ние имаме медицински и реанимационни пунктове по плажовете. Никъде по света това го няма. Сега от министерството искат да ангажират концесионерите и с подвижни такива реанимационни екипи. Говорим за още медицински лица плюс линейка за тяхното предвижване. Това е абсурдно! На практика в момента, ние, българските плажни концесионери сме най-добре организирани, а това само ще оскъпи услугата към крайния клиент“, категоричен е Галин Вълчев.
Плажният концесионер призовава от МНЗ да не злоупотребяват с началния ентусиазъм, като внесат предложение на плажните концесиоери, допълвайки ги с текстове, които създават напрежение и сред бранша, и сред крайните потребители, а именно плажуващите по родното Черноморие.