Пловдив въвежда електронно таксуване в градския транспорт и увеличава таксата за битови отпадъци
От декември 2023 г., пътуването в градския транспорт на Пловдив ще бъде изцяло с електронно таксуване. Това бе обявено от кмета на града Костадин Димитров. Новата система ще включва електронни карти, които ще се издават в транспортните бюра срещу цена от 3 лева за пластиката. Картата ще бъде презареждаема, а месечният абонамент остава 50 лева.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

- След три години лутане: Местната власт стигна до решение, предложено от „Заедно за Пловдив“

- Ексклузивно! Пловдивските бандити „Кашите“ опитаха да прегазят и убият инфлуенсъра Тодор Куката демонстративно на публично място (видео и снимки)

- Двама шофьори задържани след катастрофи в Бургаско – единият отказал тест за наркотици, другият шофирал пиян и дрогиран

- Млади лекари поставиха под въпрос разпределението на средствата в здравната система

- Черноморец Бургас пренаписа историята – отборен шампион на България след близо 50 години!

Електронната система ще позволява таксуване и с банкови карти, смартфони и смарт часовници, които ще се доближават до валидаторите в превозните средства. Обмисля се също цената на билетите, закупени директно от шофьора, да бъде по-висока.
Повишение на такса смет и тройно увеличение на таксата за паркиране
Освен промени в транспорта, община Пловдив обяви увеличение на такса смет за граждани и фирми, което ще влезе в сила от началото на 2024 г. За физическите лица промилът ще нарасне от 1.8 на 2.6, а за бизнеса – от 5.3 на 7.7. Това означава, че средностатистическият апартамент ще плаща около 30 стотинки на ден.
Таксата за паркиране пред жилищните сгради също ще се повиши трикратно – от 20 на 60 лева на месец.
Кметът Димитров обясни, че увеличението е наложително поради нарастващите разходи за горива, електроенергия и повишената минимална работна заплата, което води до необходимост от актуализация на общинските такси.





