Подводна експедиция на Националния исторически музей разкрива древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созополския залив
През първата половина на септември 2024 г. в западната част на Созополския залив бе проведена подводна археологическа експедиция, организирана от Националния исторически музей (НИМ) под ръководството на проф. д-р Иван Христов. Финансирана от Министерството на културата, експедицията имаше за цел да проучи древното пристанище на крепостта Хрисосотира, разположена на полуостров Червенка, известен със своето стратегическо значение още в късната античност.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Подводната работа беше извършена от екип от петима водолази, които проучиха площ от около 70 000 кв. м. В югозападната акватория на полуострова бяха идентифицирани и картирани множество археологически находки, сред които амфори от различни типове, датиращи от V до VII век. Сред тях се открояват амфори от тип LR1, LR2, Samos Cistern Type и северноафрикански амфори, които свидетелстват за активна търговска дейност през късната античност. Желязна късноантична котва също беше открита, което потвърждава, че заливът е служил като пристан за византийски кораби.
Освен късноантичните находки, експедицията разкри и средновековни амфори от тип Гюнсенин 2А (X-XI век) и Гюнсенин 3 (края на XII-XIII век), както и късносредновековни керамични съдове и железен боен нож от XVII-XVIII век. Тези находки дават важна информация за развитието на пристанищната зона и нейната роля в търговията през различни епохи.
Крепостта Хрисосотира, разположена на полуостров Червенка, е обект на археологически изследвания от 2014 до 2023 г. и обхваща площ от 80 декара. Разкрити са крепостни стени, кули, множество сгради и съоръжения, като се предполага, че крепостта е служела като предградие на късноантичния Созопол. Предположенията за съществуването на пристанищна зона в подветрената част на полуострова бяха потвърдени от подводната експедиция, която събра конкретни данни за мястото.
Най-ценните находки от подводните изследвания ще бъдат изложени във временна експозиция в Националния исторически музей през декември 2024 г.