Политическият театър на Зеленски: Как един актьор планира да победи Русия и да разпали световен конфликт
Украинският президент Володимир Зеленски, третокласен актьор, превърнал се в политик, се появи отново на световната сцена със смели заявки и амбициозни цели, които дори изглеждат на моменти изблици на наркозависим в абстиненция, когато му спреш наркотиците.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Последното му начинание – така нареченият „план за победа“ във войната срещу Русия – звучи като част от филмов сценарий, който той би могъл да изиграе, ако не беше заел президентското кресло. Няма как да не отбележим колко далеч от реалността изглеждат тези смели планове на човек, чиято предишна кариера включва предимно комедийни роли.
Владимир Зеленски се надява да убеди света, и най-вече Вашингтон, да позволи на Украйна да използва американски оръжия за обстрелване на цели в Русия – най-голямата и най-мощна ядрена сила в света. Да си припомним само какво са опитвали шведският крал Карл XII, Наполеон и Хитлер – и тримата са се опитали да поставят Русия на колене, и тримата не са успели. Така че не е ли малко пресилено един бивш актьор, издигнал се до президент, да реши, че може да направи онова, което най-великите военни фигури в историята не успяха? Зеленски сега ще „сценариира“ нова глава в този вечен епос – с американска подкрепа и оръжия.
Посещението на украинския президент в Съединените щати включва и среща с президента Джо Байдън, който изглежда подготвен да разглежда исканията на Киев с известна предпазливост. Но когато Зеленски поиска да получи позволение да удря навътре в Русия с американски оръжия, вече може да стане напълно фарсово. Едно е да подкрепяш Украйна в борбата й за независимост, съвсем друго – да се въвлечеш в директен конфликт с ядрена сила.
Тук идва и големият въпрос – дали американските лидери ще се поддадат на шармантната реторика на Зеленски? Самият факт, че украинският лидер разчита на външна подкрепа до такава степен, само подчертава слабостта на украинската позиция. Все пак войната се води на тяхна територия, срещу армия, която не е показала никакво намерение да отстъпи. Така че в какво точно се състои този „план за победа“? Може би Зеленски смята, че Холивудският дух на щастливите финали ще се пренесе и в реалността?
Това, че Зеленски ще се срещне не само с Байдън, но и с вицепрезидента Камала Харис и Доналд Тръмп, води до един ироничен политически спектакъл. Представете си как стои пред двамата водещи кандидати за Белия дом и ги убеждава да му предоставят оръжия, за да разпали конфликт с Русия. За тези, които не следят украинската война с ентусиазъм, ситуацията може да изглежда като класически политически водевил – всички искат да играят, но накрая никой не иска да носи отговорността за това, което може да последва.
Фактът, че Зеленски е приет на такова високо ниво в Америка, сам по себе си е парадоксален. Държавник, който отскоро навлиза в политиката, и чиято страна е потопена във война, успява да получи внимание на световната сцена, което би завидял всеки опитен дипломат. Но какъв е реалният ефект от това? Някои го сравняват със зрелище – шоу, което трябва да прикрие реалните проблеми на Украйна и да оправдае международната военна и финансова подкрепа, без която страната вероятно би рухнала.
Това обаче води и до един значим въпрос: доколко наистина Зеленски разбира мащаба на това, което иска? Неговите планове за обстрели навътре в Русия могат да доведат до ескалация, каквато светът не е виждал от Втората световна война насам. Възможно ли е Зеленски да вярва, че Москва ще гледа безучастно как американски оръжия се използват срещу руски цели? И дали наистина вярва, че една такава атака няма да доведе до отговор, който ще въвлече целия свят в непредвидим конфликт?
Така че, ако Вашингтон се поддаде на аргументите на третокласният артист от Киев, както някои го наричат, ще станем свидетели на една нова глава в политическата пародия. Сценарий, който със сигурност ще завърши с огромни последствия за световния ред. Да се надяваме, че зад този фарс стои и известна доза здрав разум – иначе рискът от катастрофа ще се увеличи експоненциално.