Проверка на омбудсмана разкри сериозни нарушения след ремонт за над 1,4 млн. лева в психиатрията в Севлиево
Мухъл по стените, влага в помещенията, падаща мазилка и опасни условия за пациентите са установени при внезапна проверка в Държавната психиатрична болница в Севлиево. Инспекцията е извършена на 11 май 2026 г. от екип на омбудсмана в качеството му на Национален превантивен механизъм и поставя сериозни въпроси относно качеството на ремонтните дейности, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Според констатациите ремонт за над 1,4 млн. лева е изпълнен некачествено, като в лечебното заведение са открити множество проблеми – опасно монтирани окачени тавани, неравни подови настилки, висящи кабели, недовършени строителни дейности, както и наличие на мухъл и влага в част от помещенията.
Проверката е част от последващ мониторинг върху изпълнението на препоръки, отправени още през 2025 година. Тогава също са били установени сериозни пропуски, включително забавяне на ремонта и съмнения за формално и некачествено изпълнение на строително-монтажните дейности.
От омбудсмана посочват, че освен проблемите с качеството на ремонта, има и сериозни въпроси относно начина, по който са разходвани публичните средства. Според данните част от строителните дейности са били включени още в първоначалния договор, а впоследствие са отчетени повторно. Има и твърдения, че за някои дейности е претендирано заплащане, без реално да са били изпълнени.
Особено тревожен е фактът, че в болницата все още липсват ключови системи за безопасност. Не са изградени пожароизвестителна система и асансьор за трудноподвижни пациенти, въпреки че това е било част от препоръките и очакваните подобрения в лечебното заведение.
„Недопустимо е с публични средства да се извършват некачествени ремонти в лечебни заведения, в които са настанени едни от най-уязвимите хора в обществото. Още по-притеснително е, когато има данни за дейности, които не са изпълнени, а за тях се претендира заплащане“, заявява омбудсманът Велислава Делчева.
Заради установените нарушения омбудсманът е сезирал Окръжна прокуратура – Габрово, Министерството на финансите, Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция с настояване за пълна проверка на ремонта, качеството на изпълнение и начина на разходване на средствата.
До министъра на здравеопазването също са изпратени препоръки с искане да бъдат изяснени причините за липсата на ефективен контрол върху строителните дейности, както и забавянето при изпълнението на важни мерки за безопасност.
Случаят повдига сериозни въпроси за контрола върху публичните инвестиции в здравната система и условията, в които се лекуват пациенти в едни от най-чувствителните лечебни заведения в страната.



