Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
12.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Проверка на омбудсмана разкри сериозни нарушения след ремонт за над 1,4 млн. лева в психиатрията в Севлиево

Проверка на омбудсмана разкри сериозни нарушения след ремонт за над 1,4 млн. лева в психиатрията в Севлиево

Мухъл по стените, влага в помещенията, падаща мазилка и опасни условия за пациентите са установени при внезапна проверка в Държавната психиатрична болница в Севлиево. Инспекцията е извършена на 11 май 2026 г. от екип на омбудсмана в качеството му на Национален превантивен механизъм и поставя сериозни въпроси относно качеството на ремонтните дейности, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Според констатациите ремонт за над 1,4 млн. лева е изпълнен некачествено, като в лечебното заведение са открити множество проблеми – опасно монтирани окачени тавани, неравни подови настилки, висящи кабели, недовършени строителни дейности, както и наличие на мухъл и влага в част от помещенията.

Проверката е част от последващ мониторинг върху изпълнението на препоръки, отправени още през 2025 година. Тогава също са били установени сериозни пропуски, включително забавяне на ремонта и съмнения за формално и некачествено изпълнение на строително-монтажните дейности.

От омбудсмана посочват, че освен проблемите с качеството на ремонта, има и сериозни въпроси относно начина, по който са разходвани публичните средства. Според данните част от строителните дейности са били включени още в първоначалния договор, а впоследствие са отчетени повторно. Има и твърдения, че за някои дейности е претендирано заплащане, без реално да са били изпълнени.

Особено тревожен е фактът, че в болницата все още липсват ключови системи за безопасност. Не са изградени пожароизвестителна система и асансьор за трудноподвижни пациенти, въпреки че това е било част от препоръките и очакваните подобрения в лечебното заведение.

„Недопустимо е с публични средства да се извършват некачествени ремонти в лечебни заведения, в които са настанени едни от най-уязвимите хора в обществото. Още по-притеснително е, когато има данни за дейности, които не са изпълнени, а за тях се претендира заплащане“, заявява омбудсманът Велислава Делчева.

Заради установените нарушения омбудсманът е сезирал Окръжна прокуратура – Габрово, Министерството на финансите, Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция с настояване за пълна проверка на ремонта, качеството на изпълнение и начина на разходване на средствата.

До министъра на здравеопазването също са изпратени препоръки с искане да бъдат изяснени причините за липсата на ефективен контрол върху строителните дейности, както и забавянето при изпълнението на важни мерки за безопасност.

Случаят повдига сериозни въпроси за контрола върху публичните инвестиции в здравната система и условията, в които се лекуват пациенти в едни от най-чувствителните лечебни заведения в страната.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.