Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
08.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Първи ден от сезона, първи нарушители: Когато арогантността е над правилата и уважението към останалите /кадри/

Първи ден от сезона, първи нарушители: Когато арогантността е над правилата и уважението към останалите /кадри/

Летният сезон по Българското Черноморие официално започна. Плажовете отново се изпълниха с хора, детски смях, чадъри и надеждата за едно спокойно и безопасно лято. Наред с хубавите емоции обаче, още в първите часове на сезона станахме свидетели и на нещо друго – показателен пример за това как законите, общинските наредби и елементарните правила на общественото съжителство могат да бъдат демонстративно пренебрегнати.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

На плаж „Крайморие“ днес се разигра ситуация, която може да изглежда маловажна на пръв поглед, но всъщност поставя много по-сериозен въпрос – доколко сме готови да спазваме правилата, когато те не ни устройват.

Въпреки действащата забрана за присъствие на домашни любимци на охраняемите плажове по Българското Черноморие, въпреки поставените информационни табели и ясните обозначения на място, жена разхождаше свободно кучето си по пясъчната ивица. Самият факт на нарушението вече е достатъчно показателен, но ситуацията придоби още по-неприятен характер, когато животното започна да уринира върху плажните съоръжения, включително върху шезлонги, предназначени за ползване от туристите.

Тук не става въпрос за самото животно. То не познава наредби, не чете забранителни табели и не носи отговорност за действията си. Отговорността винаги е на стопанина.

Трудно може да се намери човек, който би приел за нормално да заплати за плажна услуга и след това да използва шезлонг, върху който малко по-рано е уринирало куче. Това не е въпрос на отношение към животните. Това е въпрос на хигиена, уважение към останалите посетители и спазване на елементарни обществени норми.

Още по-притеснително е, че въпреки направените забележки и разяснения относно действащата забрана, собственичката е продължава да допуска животното да се движи свободно по плажа. Подобно поведение показва не просто незачитане на правилата, а демонстративно пренебрежение към всички останали хора, които също имат право да ползват плажната ивица спокойно, безопасно и при нормални хигиенни условия.

Законите и наредбите не съществуват случайно. Те са създадени, за да гарантират ред, безопасност и комфорт за всички. Когато някой реши, че правилата важат за всички останали, но не и за него, тогава се създава усещането за безнаказаност и липса на справедливост.

В случая не говорим просто за нарушение на конкретна разпоредба. Говорим за отношение. За липса на уважение към общото пространство. За отказ да приемем, че обществото функционира добре само когато всеки поема своята част от отговорността.

Плажът е място за почивка, отдих и приятни емоции. Но за да остане такова място, правилата трябва да се спазват от всички. Не само когато ни е удобно, а винаги.

Защото лошите примери започват от малките нарушения. А уважението към обществото започва от спазването на най-елементарните правила.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.