Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
16.01.2025

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бургас > Разчупване на стигмата около графити изкуството и какво ни дава, по-цветната градска среда?

Разчупване на стигмата около графити изкуството и какво ни дава, по-цветната градска среда?

Разчупване на стигмата около графити изкуството се усеща , като приятен морски полъх в ден топъл като днешният!

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Един от тези примери, които е доста активен в последните години е именно“Иван Янков“ или по- добре познатия с артистичният си прякор Esteo. Той е артист, който съживява градската среда! Подпомагайки на град Бургас да се позиционира на една различна туристическа карта. За това допринасят и други градски артисти, подкрепящи организации като „Посока Бургас“, Община Бургас и разбира се ценителите на уличното изкуство.

Бургас е морски град и както знаем, то е притегателна сила за много туристи, но освен колоритната културна програма, през последните години можем да се похвалим и с доста по цветна и жива среда от която се нуждаем, за да застанем гордо до някои красиви европейски градове като Лисабон, Мадрид, Барселона , Берлин, Лондон, вече може да споменем с гордост и родният Ахтопол.

Припомням, Ви че буквално за дни Ахтополските сгради, започнаха да говорят, а по-време на фестивала, малкото китно градче се беше изпълнило с артисти, улична музика и младежка глъч. Истинска наслада за сетивата и гордост за пречупването на дълго виреещата в по-възрастните хора и стигма, за грозни издраскани фасади.

„We All Write“ се реализира 12-ти до 18-ти юни 2017 г. морското, курортно градче, когато стана домакин на най-мащабния международен фестивал за градско изкуство в България – We All Write. „Ние всички пишем“ е идея, която, макар да са изрисувани стени, този вид творчество разрушава стените между хората и сплотява общности.

Градското пространство променя представите ни за един град. Като през последните години в България се наблюдава разчупване на стигмата около произведенията на графити артистите. Все повече различни неправителствени организации и общини използват този разчупен творчески почерк за да създават внушение.

Подобна е каузата с подлеза в Бургас преминаващ през бул. Демокрация, който вече има нужда от реставрация, но в себе си, носи послание за учениците и като цяло за живота.

„Преходът от средното училище към гимназията често е труден за тийнейджърите. Влизайки в изцяло нова среда като „зайци“, те са изпълнени с несигурност, тревога и съмнение. С времето те придобиват все по-голяма сигурност и лична сила, развивайки своята осъзнатост и интелигентност, завършвайки стабилни и изпълнени с увереност, като „стари вълци“. 

Както добре знаем, ученическият поток в тази част на града е доста засилен, тъй като от там преминават възпитаници от Механотехникума, Руската гимназия, Тох-а други учебни заведения в района – затова и проектът включва мотивиращи послания, отправени към младите.

Именно идеята за тази трансформация визуално са представили бургаските артисти. Като тя е на архитектта на Бургас Емил Бурулянов, а изпълнението е на на ME Click и Autline – Todor Raveo Stoyanov (Raveo), Dimo Shehlarski (Dilomski) и Ванката Янков (Esteo Esteroni).

Обикновено главно, когато посетим даден град, се възхищаваме от фасадите на сградите, особено от онези, които са запазили индивидуалния стил на архитекта от времена, когато това все още се е ценяло. В днешно време особено в Бургас, рядко се обръщаме зад някоя кооперация с възхищение. Обикновено това се случва, при реставрации на къща от времето на Тоскани или друг запомнящ се артист от края на 19-ти и началото на 20 век.

Графити вълната в градската среда, допринася за приятното движение из улиците му. Интересен пример може да споделим и за Барселона, градът в които бизнеса и градските артисти са тясно свързани. Много от собствениците на магазинчета и кафета из Барселона наемат художници и илюстратори, за да пременят пространството на бизнеса им и цветове, форми и вплетени послания. Сред най-известните артисти в града са тези на артиста Франциско де Пажаро, които разказва, че преди да се отдаде на градското изкуство е бил най-обикновен човек от работническата класа, която е и сред най-големите вдъхновения в изкуството му.  Сред любимите места в града на неговите почитатели е Túnel de Mundet, своеобразна мюръл галерия на открито, както и готическият квартал, който разкрива въздействащото улично изкуство, след като всички магазинчета затворят врати.

Интересна инициатива е и проекта от 2023 година, където се създаде и първият в света селски музей на уличното изкуство в Старо Железаре.

От изключителна важност е да за да се разбере история на графити субкултурата , като те служат не само за себеизява, внушения, позиция, но и за освежаване на градското пространство чрез цветове и форми.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x