Санкция от 20 000 евро за ВиК дружество заради необосновано увеличение на цена
Комисията за защита на потребителите (КЗП) наложи имуществена санкция в размер на 20 000 евро на ВиК дружество за необосновано увеличение на цената на услугата „смяна на пломба на водомер“.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Проверката е извършена след подаден потребителски сигнал. Установено е, че до 31 декември 2025 г. услугата е струвала 11,00 лв., а от 1 януари 2026 г. цената е увеличена на 13,80 евро. Това представлява поскъпване от около 145%.
Според данните от проверката, водоснабдителното дружество е представило аргументи, свързани с повишени разходи за труд и материали, включително възнаграждения на персонала и стойността на използваните пломби. След анализ на предоставената информация обаче, КЗП е приела, че липсват достатъчно конкретни и обективни доказателства, които да оправдаят толкова значително увеличение на цената.
От регулатора подчертават, че законът не забранява промяна на цените, когато тя е обоснована с реални икономически фактори. В периода на въвеждане на еврото обаче доставчиците на услуги имат задължение да избягват необосновано поскъпване.
КЗП посочва още, че при твърдения за увеличение на разходите е необходимо те да бъдат подкрепени с конкретни документи и доказателства, а не само с общи обяснения. При установяване на нарушения се налагат санкции, съгласно действащото законодателство.



