Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
12.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > След десетки сигнали екоминистерството спира котел 2 на ТЕЦ „Бобов дол“

След десетки сигнали екоминистерството спира котел 2 на ТЕЦ „Бобов дол“

Министерството на околната среда и водите предприема принудителна мярка срещу ТЕЦ Бобов дол след множество сигнали и установени нарушения на екологичното законодателство. Енергиен котел №2 на централата ще бъде спрян от работа до отстраняване на всички констатирани проблеми.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Това съобщи министърът на екологията Росица Карамфилова по време на брифинг.

Десетки сигнали и проверки

По думите на министъра, през последните месеци срещу централата са постъпили десетки сигнали за нарушения както на екологичните норми, така и на условията по издаденото комплексно разрешително.

В резултат на извършените проверки инспектори са установили наличие на неорганизирани емисии от сградата, в която се намират енергийните котли, както и сериозни изпускания на газове от газоходите на работещия котел №2.

Според констатациите част от димните газове са били изпускани преди да преминат през сероочистващите инсталации, което е в нарушение на закона.

„Забранено е димни газове да се изпускат, преди те да преминат през съответното сероочистване“, подчерта Карамфилова.

Санкции за милиони

От 2020 година досега на ТЕЦ Бобов дол са наложени над 117 акта и санкции на обща стойност над 9 милиона лева. Реално потвърдените и събрани санкции обаче са за малко над 1 милион лева.

Само от началото на тази година са извършени 29 проверки, при които са съставени над 13 акта за нарушения на екологичното законодателство.

Котелът остава затворен до отстраняване на нарушенията

По информация на екоминистерството към момента енергиен котел №1 е в ремонт, а по котел №3 вече са извършени ремонтни дейности. Котел №2 ще остане спрян до пълното отстраняване на нарушенията и доказване на съответствие с екологичните изисквания.

Енергийното министерство: ТЕЦ-ът е важен за електрозахранването

Министърът на енергетиката Ива Петрова заяви, че за гарантиране на непрекъснатото електрозахранване на София и региона е необходимо централата да функционира поне с един работещ блок.

Случаят отново поставя въпроса за баланса между енергийната сигурност и екологичните стандарти, както и за контрола върху големите енергийни предприятия в страната.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.