Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
15.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > След първо класиране: Недостигът на места в софийските ясли и градини намалява, но проблемите остават

След първо класиране: Недостигът на места в софийските ясли и градини намалява, но проблемите остават

Първото класиране за яслите и детските градини в София тази година показва положителна тенденция – недостигът на места постепенно намалява в сравнение с предходни години. Въпреки това близо 8000 деца все още остават без осигурено място, като най-сериозен продължава да бъде проблемът с яслените групи.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

По традиция след първото класиране остават свободни около 3400 места, но голяма част от тях са в детски заведения, които не са предпочитани от родителите или се намират в по-отдалечени райони на столицата. Това води до ситуация, в която на теория има свободни места, но на практика много семейства не могат да се възползват от тях заради неудобната локация.

Според заместник-кмета по образование, спорт и младежки дейности Десислава Желязкова част от родителите кандидатстват в най-желаните детски градини с цел да получат компенсации за липса на място. Затова от Столичната община настояват за промени в критериите за отпускане на финансовата помощ.

Наред с проблема с местата се задълбочава и недостигът на персонал в детските заведения. В момента в София липсват около 230 медицински сестри, което вече води до закриване или преструктуриране на яслени групи. Допълнително затруднение е фактът, че голяма част от работещите в системата са в пенсионна възраст.

„Ако липсата на персонал продължава със същите темпове, ще се наложи да затворим още яслени групи“, предупреди Десислава Желязкова. По думите ѝ общината е обсъдила с Министерството на здравеопазването възможността медицинските сестри да запазят работните си места, но да бъдат пренасочени към здравните кабинети в детските градини, където нуждата от специалисти е най-голяма.

Въпреки трудностите от Столичната община остават оптимисти. Кметът Васил Терзиев заяви, че с планираното ново строителство ще бъдат разкрити още 1500 места. В комбинация със свободните места след първото класиране, според него проблемът с приема в първа група на детските градини може да бъде преодолян още от тази есен.

Темата с недостига на места в яслите и детските градини остава една от най-чувствителните за младите семейства в София. Макар данните да показват подобрение, предизвикателствата пред системата – липсата на персонал, неравномерното разпределение на местата и нуждата от нови сгради – продължават да изискват дългосрочни решения.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.