Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
09.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Столичната община предлага електронни ваучери вместо сегашните компенсации за детски градини

Столичната община предлага електронни ваучери вместо сегашните компенсации за детски градини

Столичната община предлага промяна в модела за компенсации за деца, които не са приети в държавни и общински детски градини и ясли. Идеята е досегашната система да бъде заменена с електронни ваучери, чрез които средствата да следват всяко дете.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Това заяви заместник-кметът по образование, спорт и младежки дейности Десислава Желязкова в ефира на NOVA NEWS. По думите ѝ настоящият модел вече не отговаря на реалните нужди на семействата и системата.

„Моделът на компенсации според нас е остарял“, коментира Желязкова и уточни, че предложенията за реформа вече са изпратени до Министерството на образованието.

Според концепцията електронните ваучери ще могат да се използват както в общински детски градини, така и за покриване на част от таксите в частни детски заведения. По този начин държавната издръжка ще бъде насочвана директно към детето, независимо къде се обучава то.

Темата отново излезе на преден план след първото класиране за прием в София, при което около 8000 деца останаха без място в ясла или детска градина. Очакванията на Общината са до септември, след третото класиране, броят им да намалее до около 7000, като над 5000 ще бъдат деца в яслена възраст.

От Столичната община отбелязват, че проблемът с недостига на места е най-сериозен при най-малките деца, докато за децата над 4-годишна възраст свободни места обикновено има. Често обаче родителите отказват предложените варианти, защото държат на конкретна детска градина.

Най-голям недостиг на места за деца в първа група има в районите „Триадица“, „Витоша“ и „Лозенец“. Докато в първите два района се изграждат нови детски заведения, в „Лозенец“ липсват подходящи общински терени за строителство.

За справяне с проблема Общината залага и на публично-частни партньорства, както и на промени в наредбите на Министерството на здравеопазването.

Друг сериозен проблем пред системата остава липсата на медицински персонал. По данни на Столичната община в момента не достигат около 230 медицински сестри за вече построените детски градини и ясли.

„Половината от медицинските сестри в яслите са на възраст над 62 години, а около 100 са над 70 години“, обясни Желязкова.

Според нея именно недостигът на кадри налага и продължаващото преобразуване на яслени групи в градински, което допълнително затруднява осигуряването на места за най-малките деца в столицата.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.