Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Трафикът на хора: профил и правни мерки

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Трафикът на хора остава едно от най-сериозните престъпления в България, а профилът на типичния трафикант очертава безскрупулен, манипулативен и безотговорен индивид.

Според изследване, публикувано от Министерството на правосъдието, класическият трафикант у нас е мъж на около 35 години, воден от жажда за печалба и стремеж към лични облаги на всяка цена.

Той е авантюристично настроен, повърхностен и умел лъжец, способен да гради заблуждаващ положителен образ, за да спечели доверие.

Тези престъпници притежават изключителна адаптивност, но не подлежат на превъзпитание – дори в затвора те съумяват да се нагодят към обстоятелствата, спазват правилата и използват възможностите за намаляване на присъдата, без реално да се променят.

Основните форми на трафик в България включват сексуална експлоатация, принудителен труд, просия, както и продажба на новородени и въвличане в принудително подчинение.

Това е социален проблем, като най- често жертви стават бедни, необразовани, социално уязвими и с ниска самооценка хора.

Те лесно попадат в капана на експлоататорите, които използват доверието и отчаянието им.

На международно ниво е известно, че мъжете заемат водещите позиции в престъпните мрежи, но се наблюдава тревожна тенденция – все повече жени също участват в трафика и експлоатацията.

Особено важно е и въвеждането на „срок за възстановяване и размисъл“ – период, в който жертвите няма да бъдат връщани насилствено в страната си, нито принуждавани да съдействат на разследването.

Трафикът на хора не е просто криминален акт, а дълбок социален проблем, който изисква комплексен подход – законодателни реформи, ефективна превенция и по-добра социална подкрепа за жертвите

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x