Трябва ли да бъде легализиран бакшишът?
Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов призова за въвеждане на задължителен бакшиш в рамките на 10% от крайната сметка на клиентите.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Той коментира, че бакшишът за сервитьорите трябва да бъде легализиран, без обаче да се облага с данъци.
Алибегов посочи, че в редица държави в сметката се посочва, че бакшишът е включен, като 10% от сметката на клиента влизат директно в сметката на сервитьора.
Това е особено подчертано в Италия и Испания, където самият бакшиш фигурира в основното меню с точно определен процент. В САЩ също бакшишът е част от правилата на бизнеса. У нас нещата са доста мъгляви, като бакшишите не са част от оборота, а всеки клиент дава, колкото той реши. Някои не дават пък нищо.
„Считам, че това е жест от страна на клиента към сервитьора, защото е доволен от свършената работа. Може да не сте доволни от самото заведение или даден продукт, но ако човекът, който ви обслужва, го е направил както трябва – това е нещо, което вие лично ще оставите на него. Смятам, че не трябва да бъде облагано с данък, но трябва да има регулация“, коментира шефът на Българската асоциация на заведенията.
Алибегов коментира темата за бакшиша от гледна точка на проблемите, които заведенията имат с Националната агенция по приходите (НАП) именно по този въпрос.
„В България НАП приема бакшиша като кражба. Вие плащате с карта в заведение 60 лева – доволен сте от обслужващия персонал и искате да оставите 10 лева. Ние ви издаваме фискален бон за вашата консумация за 50 лева, а от устройството, по което вие плащате, излиза бележка за 60 лева. Тези 10 лева НАП ги смята за нереализиран оборот и кражба от фиска, а заведението да бъде запечатано за 30 дни“, обясни той.
Алибегов добави, че инспектори на НАП имат право да проверяват и наличния оборот на всеки сервитьор, което също води до глоби за заведението. Така, при получаването на няколко бакшиша, сумата ще надвишава тази, която е отчетена от апарата. И реално, от НАП отчитат, че се укрива оборот.
„Ако сервитьорът има 500 лева оборот по наличност в касовия терминал, а в джоба му установят 560 лева. Тогава заведението може да бъде глобено до 2000 лева“, посочи председателят на Българската асоциация на заведенията.
Алибегов уточни, че момента масово българските сервитьори разделят оборота от бакшишите си.
„Работи се така – оборотът в левия джоб, бакшишът в десния джоб. Това е сложно, това е смешно и в това няма нищо европейско. Сигурен съм, че ще се съгласят да плащат и данък сервитьорите, ако се направи както в чужбина“, каза той. Темата се дискутира в последните дни и е особено актуална в обществото.