Увеличение на ухапаните от кърлежи и разпространение на тропически комари, и змии в България
През последните години се наблюдава значително увеличение на ухапаните от кърлежи в България, като тази тенденция съвпада със затоплянето на климата и увеличаването на влажността. Това създава благоприятни условия за размножаване на тези паразити, което води до повишен риск от предаване на лаймска болест и други инфекции.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
Според директора на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), проф. Ива Христова, на територията на страната вече се наблюдава присъствие на тигрови комари. Тези тропически комари са се разпространили широко в Южна Европа поради климатичните промени.
Макар самите комари да не са опасни, те могат да пренасят тропически болести като денга, които не са характерни за нашия регион. Въпреки че в България има няколко случая на денга, те са вносни и не представляват сериозна заплаха за общественото здраве.
Що се отнася до змиите, в България има две основни опасни змии – усойница и пепелянка. Ухапванията от тези змии са редки и обикновено не представляват сериозна заплаха, тъй като в страната има наличен противозмийски серум, произведен в България. Въпреки това, през горещите летни дни, се наблюдава увеличение на змиите в градовете, особено в Кюстендилско.
Проблем с увеличеното присъствие на змии в Кюстендилско
През последните седмици в Кюстендилско бяха засечени множество случаи на змии, включително на детски площадки и в централни градски части. Местната власт е изправена пред предизвикателството да намери начини за справяне с този проблем и да осигури безопасността на жителите, особено на децата.
В село Николичевци, например, беше извикана противопожарната служба заради смок, забелязан на детска площадка. Макар че според местните жители тези събития не са нещо необичайно, властите в Кюстендил вече работят по въпроса как да държат змиите далеч от населените места.
Мерки за справяне с проблема
Кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов, обяви, че общината планира да закупи около 50 устройства, които да гонят змиите от детските площадки и детските градини. Освен това, се търси специалист, който да може да работи с влечуги, тъй като в момента липсва такъв човек в региона. Досега сигналите за змии се прехвърлят към пожарната, която реагира с наличните си средства и умения.
Климатичните промени и увеличаването на влажността водят до разпространението на кърлежи, тропически комари и змии в България. Макар че тези проблеми не представляват сериозна заплаха за общественото здраве, местните власти и здравните служби предприемат необходимите мерки за справяне с тях и осигуряване на безопасността на гражданите.