Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779
08.06.2026

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Свят > Украинец за войната: Настроиха народ срещу народ!

Украинец за войната: Настроиха народ срещу народ!

Докато в някои райони на Украйна ударите и сраженията продължават, в околностите на Киев руските военни вече ги няма от повече от две седмици. Но опустошенията са огромни, а страхът на хората не е отминал, предава БНТ.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

„Пътуването извън Киев е изключително опасно. Следите от доскорошното присъствие на руснаците са навсякъде. След изтеглянето на руснаците, в Андреевка остават изпочупени огради, пробити покриви, срутени къщи, опожарени коли. Неизбухнали снаряди в това, което е останало от дворове и градинки. Истинското лице на войната може да се види в село Андреевка, на 10 км от Макарив. Има една улица, но не можем да се стигне до къщите там, защото все още разминират района. Има 50-60 къщи и нито една от тях не е останала незасегната. И не всички жители са успели и да напуснат. Жена казва, че руснаците не са убивали хора и са се държали добре“, разказва журналистът Бруно Бекман, който предава от Украйна.

„Беше много страшно, но нямаше къде да отида, нямаше кой да ме вземе. Бяхме принудени с тях да живеем“, разказа Лидия, жителка на село Андреевка.

Възрастен човек също е бил в Андреевка през цялото време, не е изоставил дома си. Разказва, че 35 дни е живял без ток и вода, без връзка с външния свят.

Как се държаха войниците?

„Прилично. Имаше от всичко – и влизаха, и разбиваха, но много стреляха – патрони, снаряди – много. И ей така, изведнъж, в 12 по среднощ си тръгнаха – команда ли даде някой – не знам. А и каква беше тази армия – на един дядо му от Украйна, на друг – баба му, майка, баща. Излиза, че настроиха народ срещу народ, да се унищожим едни други, какъв е тоя народ – не разбрах“, каза Виктор.

Виктор е потресен от бедността на руските войници, които е видял.

„Всички бяха наемници – казват – работа няма, пари няма, 3 деца. Какво да правиш? Отиваш в армията – да изкараш пари. Иначе – нормални момчета. Артилерист имаше тук, беден. От къщите на хората, които бяха заминали, вземаха всичко, всичко. Ей такива чували награбиха. Един печка взе – в Далeчния изток да я праща, как я мислеше не знам! Грабиха, грабиха, грабиха…“, каза Виктор, жител на село Андреевка.

След изтеглянето на руснаците в Андреевка остава пълна разруха и следи от война, преобърнала завинаги мирния живот на хората.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Днес България
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.