Успешно излитане на ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9” (ВИДЕО)
Днес в 13:46 ч. българско време от космическия център Ванденберг в Калифорния излетя ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9”. На борда на ракетата се намираше космическата мисия на НАСА и Френската космическа агенция SWOT, която първа по рода си ще може да измерва нивата на водните басейни в глобален мащаб и ще е важен инструмент за оценката на последствията от глобалното затопляне.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
За нуждите на полета беше използвана рециклирана първа степен под сериен номер “B1071”, като това бе шеста мисия за нея. Преди това степента е служила за извеждането на две военни мисии на САЩ, спътник на Германия и две партиди “Старлинк”. Днес “B1071” отново си свърши работата безупречно и около 7.5 минути след старта степента извърши меко кацане върху площадката за кацане LZ-4, намираща се на територията на Ванденберг.
Мисия SWOT представлява съвместен проект между НАСА и Френската космическа агенция (CNES). Проектът е подпомогнат също така от Канадската космическа агенция (CSA) и Британската космическа агенция.
Океаните представляват най-големият резервоар на топлина и въглероден диоксид, които се преразпределят посредством океанските течения. Благодарение на океанската циркулация се постига баланс на земния климат и по този начин се поддържа обитаемостта на нашата планета. Съществуващите мисии, които са посветени върху наблюденията на Земята, са разкрили множество подробности за връзките между климата и световния океан, в това число как глобалното затопляне влияе върху увеличаването на нивото му. Датчиците на спътниците са измервали теченията, които са асоциирани с големите топографски характеристики и са наблюдавали как те се променят драматично по времето на фазите Ел Ниньо и Ла Ниня.
Но съществена част от океанското движение се случва при мащаби, които са твърде малки, за да бъдат измерени с досегашната спътникова технология. Именно тук идва ролята на мисията SWOT. Маломащабните океански течения съдържат по-голямата част от енергията, която захранва разбъркването и транспорта на водата – това са важни фактори, които трябва да се вземат предвид при оценката на последиците от глобалното затопляне. Нещо повече, маломащабните течения и вихри са важни за процесите, които протичат в близост до брега – било то корабната навигация, разсейването на замърсителите, бреговата ерозия.
Задачата на SWOT е:
- Да измерва океанските течения и вихри при мащаби, които са от порядъка на 20 километра.
- Да подобри компютърното моделиране, което разчита на океанската циркулация, за да определи какви ще са бъдещите климатични условия
- Да подпомогне за по-доброто разбиране на бреговите процеси, вкл. тези, свързани с рибовъдството, корабната навигация, ерозията и замърсяването.
Източник: cosmos.1.bg