Ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“ в Бургас влязоха в ролята на магистрати в симулативен съдебен процес
Ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ в Бургас участваха в симулативен съдебен процес, проведен в съдебната палата в града. В рамките на инициативата младежите поеха ролите на съдии, съдебни заседатели, прокурори, адвокати, съдебен секретар, обвиняем и свидетели.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.





Събитието бе организирано с подкрепата на прокурори от Районна прокуратура – Бургас – Радостина Ганева и Щелиян Димитров. Те представиха пред учениците реалистичен казус, свързан с хулигански прояви пред охранител на учебно заведение и пристигнали на място полицейски служители.
В хода на занятието прокурорите разясниха как се разследват подобни деяния, какви експертизи могат да бъдат назначени и каква информация е необходима за изготвяне на обвинителен акт.
След провеждането на „разследването“ делото беше внесено в съдебна фаза, където учениците сами проведоха заседанието. След дебат между страните съдебният състав постанови присъда, с което процесът приключи.
Инициативата е част от поредица образователни срещи между училището и прокуратурата. Само преди няколко месеца учениците участваха и в „Ден на отворените врати“ в прокуратурата, където изразиха желание за участие в подобен симулативен процес.
- Станка Златева: Българската борба е на прага на нови големи успехи

- 10 евро за шезлонг и 15 евро за барбарон: Какви са цените по гръцките плажове това лято?/кадри/

- Слънчево начало на седмицата с риск за бури и градушки

- Морската градина на Бургас: От шумен летен базар до редица заключени павилиони и слухове за „скрития наемател“ (снимки)

- Българският лъв Никола Цолов помете конкуренцията във Формула 2 в Монако






