Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Цената на хляба на ръба на поскъпване: Какво мислят хората в Северозапада?

Цената на хляба на ръба на поскъпване: Какво мислят хората в Северозапада?

С нарастващите разходи за живот и опасността от връщане на ДДС върху хляба, хората от Северозападна България са изправени пред ново предизвикателство – дали и най-основният хранителен продукт ще стане още по-недостъпен. Екип на NOVA посети семейството на Илонка и Иван Петрови, които живеят в малко село в региона, за да проверим колко би струвал домашно приготвеният хляб в условията на икономическа несигурност.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

“Три лева за домашна питка – и това без да смятаме труда”

Илонка Петрова замеси обикновена селска питка, като сподели, че себестойността ѝ се изчислява около 3 лева. Продуктите – брашно, кисело мляко и яйце – са основните съставки, но в сметката не са включени маята, олиото и нейният собствен труд.

Съпругът ѝ Иван прави точна калкулация:

1 кг брашно – 1,10 лв.

1 кофичка кисело мляко – 1,50 лв.

1 яйце – 0,40 лв.

„Сметката набъбва до 3 лева. Това е хляб, който тежи колкото два купени от магазина, но цената му ще е чувствително по-висока, ако ДДС отново бъде въведено,“ коментира Иван.

Зрелища има, но какво става с хляба?

Местните жители са обезпокоени, че връщането на ДДС върху хляба – което в момента е премахнато – може да доведе до нови поскъпвания на продукта в магазините. „Хлябът е основен продукт. Не всеки може да си позволи да го купува всеки ден, особено пенсионерите,“ казва Илонка.

Селските домакини като нея намират алтернатива в приготвянето на домашен хляб, но дори и това решение става все по-скъпо.

Разходите без край

Освен продуктите, в цената на хляба се включват и други фактори – електричество за печене, складово-доставни разходи, както и търговската надценка, която варира. Едно е ясно: ако ДДС върху хляба бъде върнато, цената на продукта може да се вдигне с до 20%.

„Зрелища има достатъчно, но хлябът трябва да остане достъпен,“ коментират Петрови. За тях и техните съседи хлябът не е просто стока – той е символ на оцеляване.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x