Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > България > Шедьовър на възрожденската архитектура започва нов живот: Реставрацията на моста на Колю Фичето е завършена

Шедьовър на възрожденската архитектура започва нов живот: Реставрацията на моста на Колю Фичето е завършена

Шедьовър на българската възрожденска архитектура, мостът на Колю Фичето, край град Бяла, Русенска област, получава нов живот след внимателна реставрация. Съоръжението, което бе пред срутване, вече е напълно обновено и ще бъде в центъра на нов туристически обект, който ще привлича посетители от страната и чужбина. Официалното откриване на реновирания мост е планирано за 23 август.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Исторически контекст и значимост

Мостът над река Янтра е построен от майстора Никола Иванов Фичев, известен като Колю Фичето, в периода 1865-1866 г. Дължината на моста от 276 метра и ширината от почти 9,5 метра го правят първото равно платно на Балканския полуостров, а за времето си той представлява истински архитектурен шедьовър. Според Феликс Каниц, историк и пътешественик, Колю Фичето не осъзнавал, че с Беленския си мост е построил една от най-значимите хидравлични постройки на Балканите извън Цариград.

Легенди и реалност

Легендите около строителството на моста са многобройни. Според популярната история, майсторът заложил живота си, стоейки под моста по време на преминаването на волски каруци, за да докаже, че съоръжението е стабилно. През 1897 година мостът претърпява разрушителна водна стихия, а през 1922-1923 г. е реконструиран, но първоначалният му вид е бил променен.

Реставрация и възстановяване

Възстановяването на моста, което включва и част от автентичния вид на съоръжението, е извършено с внимание към детайлите. Настилката и парапетите са реставрирани, скулптурните елементи са върнати на местата си, а белокаменната фасада на автентичната част е възстановена. Настилката на моста е от цепен камък, известен като калдъръм, който придава на съоръжението автентичен вид.

„Най-добрите четири арки, запазени от оригиналния мост на Колю Фичето, ще бъдат показани в пълния им блясък. Те преди бяха в лошо състояние, но сега са възстановени“, коментира кметът на Бяла, Димитър Славов.

Нов туристически обект

Заедно с реставрацията на моста, до него е изграден експозиционен център, който потапя посетителите в света на възрожденската архитектура и строителство. В музея с восъчни фигури са пресъздадени сцени от строителството на моста, което дава възможност на посетителите да се върнат назад във времето и да се запознаят с трудностите и иновациите на епохата.

Официално откриване

На 23 август ще се състои официалното откриване на реновирания мост. Събитието ще включва спектакъл с участието на гайдари, актьори, танцьори и солисти на Русенската опера. Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, при която върху моста ще оживеят различни картини и сценки, вдъхващи нов живот на възрожденската архитектура.

Реставрацията на моста на Колю Фичето е не само опазване на културното наследство, но и важен стъпка към развитие на туризма в региона. Съоръжението, което е част от българската историческа идентичност, ще продължи да впечатлява и вдъхновява бъдещите поколения.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x