Шотландия подновява битката за отделяне от Обединеното кралство: Парламента даде зелена светлина за референдум
Темата за независимостта отново се върна на преден план след Брекзит, тъй като повечето шотландци подкрепиха оставането на Великобритания в Европейския съюз. Националистите твърдят, че излизането от ЕС е променило политическата ситуация и е дало нов аргумент за отделяне от Обединеното кралство.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.

Британското правителство обаче остава твърдо против нов референдум. От „Даунинг стрийт“ подчертаха, че вотът от 2014 г., при който мнозинството шотландци избраха да останат част от Великобритания, е трябвало да реши въпроса за дълъг период напред. Според кабинета на Киър Стармър в момента липсва необходимият обществен и политически консенсус за ново допитване.
Правната пречка също остава в сила. Още през 2022 г. Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че шотландските власти не могат самостоятелно да организират референдум без одобрението на Лондон.
Въпреки това Шотландската национална партия продължава да настоява за независимост. На последните избори формацията отново стана най-голямата политическа сила в парламента в Единбург, макар и без абсолютно мнозинство.



