11-месечно бебе почина от менингококова инфекция в София

11-месечно бебе загуби живота си след бързо прогресираща менингококова инфекция, въпреки усилията на лекарите в Специализираната болница по детски болести „Проф. Иван Митев”. Детето е било прието първоначално в Инфекциозна болница в понеделник с висока температура и повръщане, след което е транспортирано в Педиатрията.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
От Министерството на здравеопазването съобщиха, че на 25 март са били уведомени от директора на болница „Проф. Иван Митев” за случая. По първоначални данни, инфекцията е протекла фулминантно (с изключително бързо развитие), довела е до сепсис и полиорганна недостатъчност, което е направило лечението изключително трудно.
Още един случай на менингококова инфекция в детската болница
Според информация от Специализираната болница по детски болести, в лечебното заведение в момента се лекува още едно дете с менингококова инфекция.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести, само през миналата седмица са регистрирани седем случая на менингококови инфекции в страната. В София за същия период са отчетени три случая на невроинфекции – един вирусен менингит, един бактериален менингит и един случай на менингококов менингит.
Мерки за предотвратяване на разпространението на инфекцията
От Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) са издали предписание, според което контактните лица трябва да преминат профилактични прегледи при личните си лекари. В едно от софийските училища, където има контактни лица на 13-годишно дете, заразено с менингококова инфекция, са взети всички предписани от здравните власти мерки.
Здравни експерти призовават за включване на ваксината в имунизационния календар
Случаят предизвика сериозни дискусии сред здравните експерти. Председателят на Комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов изрази съболезнования към семейството на починалото дете и призова за спешни мерки за промяна в имунизационната политика.
„Проблемът е сериозен. Надявам се министърът на здравеопазването максимално бързо да събере експертните съвети по педиатрия и имунология, за да се вземе решение или за промяна на имунизационния календар, или за вписването на ваксината в препоръчителните. Трябва да се направи необходимата информационна кампания и да се създаде организация за нейната наличност в търговската мрежа, защото е недопустимо да има ваксини, а да умират деца”, заяви той.
Какво представлява менингококовата болест?
Менингококовата болест е тежка бактериална инфекция, причинена от бактерията Neisseria meningitidis. Тя може да доведе до менингит (възпаление на мембраните около главния и гръбначния мозък) или сепсис, което често има фатален изход, ако не се диагностицира и лекува навреме.
Как се разпространява инфекцията?
Менингококовите бактерии се разпространяват чрез респираторни капчици – при кашляне, кихане или близък контакт със заразен човек. Някои хора могат да бъдат безсимптомни носители на бактерията и да я предават на други, без самите те да боледуват.
Симптоми на менингококовата инфекция
Висока температура
Силно главоболие
Скованост на врата
Гадене и повръщане
Чувствителност към светлина
Объркване или загуба на съзнание
Виолетов или червен обрив, който не избледнява при натиск
Студени крайници и учестено дишане
Менингококовата инфекция прогресира много бързо и може да бъде смъртоносна в рамките на часове, ако не се започне навременно лечение.
Има ли ваксина срещу менингококовата болест?
На пазара съществуват ваксини срещу различните серогрупи на менингококите:
Срещу групи A, C, W-135 и Y – налична в аптечната мрежа срещу заплащане.
Срещу група B – одобрена от Европейската агенция по лекарствата, но не е включена в списъка на реимбурсираните ваксини в България и в момента не е налична в страната.
Имунизациите не са част от задължителния имунизационен календар на България, а се прилагат по желание срещу заплащане.
Заключение
Трагичният случай с починалото бебе от менингококова инфекция в София повдига сериозни въпроси относно превенцията, наличието на ваксини и информационната кампания за болестта. Здравните експерти настояват за спешни мерки, за да се предотвратят бъдещи фатални случаи, а здравните власти обмислят възможностите за включване на ваксината в имунизационния календар на България.