35 години от свалянето на Тодор Живков – символично начало на демокрацията в България
Днес България отбелязва 35 години от историческото отстраняване на Тодор Живков от лидерския пост на Българската комунистическа партия (БКП), което бележи края на дългогодишната комунистическа диктатура в страната и началото на прехода към демокрация. На този ден през 1989 г., след повече от три десетилетия на власт, Живков подава оставка като генерален секретар на БКП в резултат на вътрешнопартиен преврат.
Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая" тук.
За кратко негов наследник начело на партията и държавата става Петър Младенов, но промените в България бързо набират скорост. Още през 1990 г. икономическата обстановка в страната е критична, а времето остава в историята като „Лукановата зима“. Няколко последователни кризи бележат първите години от прехода, с кулминация по време на правителството на Жан Виденов, когато инфлацията и обедняването предизвикват масови протести.
През 1997 г. е въведен Валутен борд от служебното правителство на Стефан Софиянски, което поставя основите за икономическа стабилизация в България.
Свалянето на Живков се възприема като ключов момент в българската история, който проправя пътя към демократично управление и европейска интеграция. След отстраняването си, той става обект на няколко съдебни дела, но до смъртта си през 1998 г. не е осъден. Днес, на тази годишнина, България си припомня цената на прехода и пътя към демокрацията.