Моля, подавайте сигнали на номер: 0896577779

Днес България

Винаги навреме

Днес България > Blog > Бизнес > „Neuralink“ на Илън Мъск вече изпитва върху хора прототип на мозъчен чип в Канада

„Neuralink“ на Илън Мъск вече изпитва върху хора прототип на мозъчен чип в Канада

Членове от екипа на „Neuralink“, част от портфолиото компании на Илон Мъск, излязоха с изявление пред медиите, че официално са получили одобрение да стартират клинично изпитване на прототип на ново устройство, чието предназначение е да помогне на парализирани хора, които не могат да извършват никаква двигателна функция нито с ръцете, нито с краката си и със силата на „цифрово протичаща мисъл“, да успяват да осъществят комуникация с останалия свят.

Може да прочетете повече за нашата нова рубрика "10 гастрономически минути с Мая"  тук.

Този своеобразен стартъп за „мозъчни“ чипове е на път да достигне невиждани върхове, а началото на неговата реализация води началото си от Канада. След като тази седмица бяха проведени проучвания върху двама пациенти и разрешението за последващи тестове са налице, стартира набирането на още доброволци.

Няколко са различните групи от доброволци, които могат да се включа изпитването – пациенти, които както вече цитирахме са загубили подвижността на четири крайника в резултат на амиотрофична латерална склероза (ALS), известна още като болестта на Шарко. Такива, загубили подвижността си в резултат от нараняване на гръбначния мозък, също отговарят на условията.

За момента набирането на доброволци във Великобритания не среща много голям отзвук, тъй като не са предоставени достатъчно добре разработени условия, които да дадат максимална сигурност у хората, за сметка на успешно проведените първи експерименти върху доброволци в САЩ.

В текущата си форма имплантите на „Neuralink“ са достигнали етапът на ефективност, чрез който парализираните пациенти са в състояние да контролират компютърен курсор например. Тенденциите на разработката предвиждат в най-близко бъдеще да има възможността да се произвеждат бионични протези, собствени крайници или екзоскелет в помощ на пациентите. Илън Мъск не стига само до тук, а е оптимист и се надява да създаде устойчива технология, чрез която дори да възстановява зрението, както и повишаването „капацитета на паметта“, достъпен за всички хора.

Нолан Арбаух е първият получател на мозъчен имплант. Човекът непрекъснато разказва как се е повишило качеството му на живот, след като е успял да контролира курсора на мишката с помощта на поставен в черепа имплант.

Споделете тази новина
0 0 votes
рейтинг
абонирай се
Notify of
guest
0 Comments
най-стари
най-нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x